10 maja 2017 20:00 | Aktualności

ŻYWĄ LEKCJĄ UCZCILIŚMY ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W czwartek odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 226  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.  Uczniowie klasy piątej wraz z koleżanką  i kolegą z klasy czwartej  słowem i piosenką przybliżyli nam tamte wzniosłe wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja.

Z przedstawienia dowiedzieliśmy się, że nie zawsze Polacy mogli tak hucznie obchodzić święto Konstytucji. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 maja i ustanowił go dniem wolnym od pracy.

Pani Konstytucja, w rolę której wcieliła się Daria, poinformowała nas, jaką rolę odegrała w ówczesnej Polsce oraz   przypomniała nam, iż była  drugą na świecie a pierwszą w Europie. Przed Polską taką ustawę wprowadzili w życie tylko Amerykanie i to zaledwie 4 lata przed Polakami, bo w 1787 roku.

Na zakończenie  odśpiewaliśmy wspólnie na  cześć Konstytucji piosenkę „Witaj majowa jutrzenko”.

APEL -KONSTYTUCJA 3 MAJA