www.spteklinow.superszkolna.pl

Aktualności

01 czerwca 2017 09:51 | Aktualności

NAJLEPSZA LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU

Najlepsza lekcja historii i patriotyzmu

Uczniowie z Teklinowa zwiedzili Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce, Zamek w Nowym Wiśniczu    i Niepołomicach

 

23-24 maja uczniowie z klas III-VI ze Szkoły Podstawowej w Teklinowie udali się na 2-dniową, wyjazdową formę pracy dydaktyczno-wychowawczej. Opiekę nad dziećmi sprawowały nauczycielki: Beata Konieczyńska i Jolanta Morta.

 

Zgodnie z harmonogramem,  najpierw uczniowie w częściowym średniowiecznym przebraniu, po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia przenieśli się  w czasie i zwiedzili  średniowieczny Kraków. I tak odbyło się: spotkanie się  z przewodnikiem w okolicach Placu Matejki i - początek Drogi Królewskiej. Następnie wejście do Barbakanu i na Mury Obronne. W Barbakanie bitwa na piankowe miecze. Potem przejście ul. Floriańską na Rynek Główny- tu dzieci dowiedziały się, jak wyglądała gra w piłkę oraz jakie były sposoby leczenia w średniowieczu. W dalszej części spacer po Rynku Głównym z kościołem Mariackim i Sukiennicami w tle; pod wieżą ratuszową złożenie hołdu królowi. Oczywiście nie zabrakło tego, co z Krakowem jest nieodzownie związane - krakowskich legend. Następnie przejście pod Collegium Maius - tu dzieci zaangażowane zostały w zabawę, która pokazała, jak wielkie znaczenie miały odkrycia najwybitniejszego z krakowskich żaków - Mikołaja Kopernika. Przed Pałacem Biskupów Krakowskich ze słynnym Oknem Papieskim usłyszały  kilka słów o Janie Pawle II. Przeszły jeszcze jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic Krakowa - ulicą Kanoniczą w kierunku Wawelu. Nie zabrakło też spaceru po Wzgórzu Wawelskim oraz wizyty na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Na zakończenie  przywitały się ze smokiem wawelskim – najstarszym „mieszkańcem” tego miasta i otrzymały pamiątkowe dyplomy: najbardziej dworskiej damy oraz najbardziej dzielnego rycerza, i udały się do Bochni.

Pobyt w Kopalni Soli w Bochni  okazał się wspaniałą „podziemną lekcją”, która  stworzyła szansę rozwoju różnych sfer i umiejętności. Właśnie tam, 250 metrów pod ziemią panuje wyjątkowy mikroklimat, który korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu. Powietrze przesiąknięte jodem, cisza i tajemnicza atmosfera stanowią o wyjątkowości tego jedynego w swoim rodzaju miejsca. Zwiedzanie kopalni, poznanie soli – jednej z najstarszej i najbardziej znanej przyprawy, podziemne boisko sportowe, 140 metrowa zjeżdżalnia i mini plac zabaw to atrakcje, które czekały na  uczestników pobytu nocnego. Wszyscy przekonali się, że znane  powiedzenie: „sen to zdrowie”, w żadnym innym miejscu nie nabiera tak pełnego wymiaru jak w Kopalni Soli Bochnia.

 Drugi dzień zarezerwowany był na zwiedzanie Zamku w Nowym Wiśniczu - z najnowocześniejszym punktem w Polsce - Bastionem z efektami specjalnymi. To  właśnie na wiśnickim zamku powstała pierwsza w Polsce książka kucharska. Stworzył ją Stanisław Czernecki, nadworny kucharz Stanisława Lubomirskiego. 

Szczególnie duże wrażenie zrobił na dzieciach Zamek w Niepołomicach. Niepołomicki zamek jest również miejscem spotkań z kulturą i sztuką. Podczas tej niezwykłej wyprawy w czasie, wykwalifikowany przewodnik opowiadał historię i legendy tej liczącej niemal siedemset lat rezydencji królewskiej.  Największą uwagę uczniów przyciągnęła wystawa trofeów myśliwskich. Wśród wielu różnorodnych zwierząt zobaczyli m.in. cywetę - afrykańskiego drapieżnika cenionego ze względu na puszyste futro oraz na wydzielinę z gruczołów (cybet lub cywet), którą stosuje się w przemyśle perfumeryjnym. Poznali również największą ciekawostkę, że  kawa z odchodów cywet jest najdroższą kawą świata.

 Ta turystyczno-dydaktyczna wycieczka - oprócz tego, że była to  najlepsza lekcja historii oraz patriotyzmu, to  nauczyła zasad współżycia i współdziałania w grupie, zintegrowała grupę i nauczyła dzieci w większym stopniu samodzielności. Taki 2-dniowy wyjazd był marzeniem wielu uczniów,  jednak często koszty jednostkowe przekraczały możliwości finansowe rodziców. Dlatego też w ich imieniu  pragnę za pośrednictwem strony www szkoły bardzo serdecznie podziękować: Markowi Stojeckiemu i Dariuszowi Sowińskiemu – radnym powiatowym, Henrykowi Ogorzelskiemu- sołtysowi Teklinowa, Andrzejowi Wróblowi – sołtysowi Jutrkowa oraz Radzie Rodziców teklinowskiej szkoły za wsparcie finansowe.  To dzięki WAM młodzi miłośnicy historii spędzili atrakcyjnie i pożytecznie wiele chwil.

Wszystko ma swój koniec. Ta wycieczka odeszła do wspomnień. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym  znów uda się odwiedzić ciekawe atrakcje turystyczne!

Tekst: Jolanta Morta – kierownik wycieczki

Zdjęcia: Jolanta Morta, Beata Konieczyńska

Przeczytano: 226 razy. Wydrukuj|Do góry

WYCIECZKA DO KRAKOWA