23 października 2018 21:22 | Aktualności

GIPSOWE WARSZTATY PLASTYCZNO – TECHNICZNE

23.10.2018r. odbyły się w naszej szkole warsztaty gipsowe prowadzone przez Firmę „Gypsumart” z Gdańska. W tych zajęciach uczestniczyło 40 dzieci – z klas I-V oraz  z oddziału przedszkolnego.

Warsztaty  odbyły się w dwóch 20–osobowych grupach i  trwały po  ok. 60 minut. Podczas zajęć  każde dziecko otrzymało pojemnik z wodą  i gipsem ceramicznym oraz formy do odlewów. Dzieci mieszały masę gipsową oraz wylewały ją do 4 różnych form. W czasie zastygania gipsu przeprowadzono również QUIZ i ciekawą pogadankę  na temat minerału jakim jest gips. Wszystkie wytwory artystyczne  zostały na zajęciach  podpisywane przez uczestników warsztatów, wyjęte z form i przeniesione do klas,  aby mogły schnąć przez 3-4  dni. Potem będzie  można je  pomalować różnokolorowymi farbami i wykorzystać jako prezent.

Celem zajęć artystycznych było: rozwijanie sprawności manualnych, orientacji przestrzennej   i wrażliwości na sztukę, wpływanie na rozwijanie wyobraźni, fantazji i uczenie kreatywnego myślenia, poprawienie komunikacji z otoczeniem i uczenie pracy w grupie, poszukiwanie  i odkrywanie uzdolnień i talentów.

Warsztaty gipsowe dały dzieciom dużo radości i zadowolenia z uzyskanych efektów swojej pracy. Były ciekawym sposobem na wyrażanie emocji, odreagowanie i wyciszenie. Były także atrakcyjną formą edukacji pozwalającej dzieciom na rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych oraz ciekawą alternatywą i pomysłem dla dalszych zajęć, zarówno przedszkolnych jak i szkolnych.

Opracowała: Jolanta Morta