31 października 2018 14:31 | Aktualności

Miesiąc Ważenia Plecaków - podsumowanie akcji

Zakończył się „Miesiąc Ważenia Tornistrów.  Był to czas, w którym szczególną uwagę poświęcaliśmy uczniowskim pleckom oraz ich zawartości.
0Na samym początku ustaliliśmy stosunek wagi plecaka do do wagi ucznia
(waga plecaka nie powinna być większa niż 10% wagi dziacka). Niestety niektóre plecaki były zbyt ciężkie.
Podjęliśmy zatem kilka działań mających na celu odchudzenie plecaków:
- każdemu uczniowi zostało przydzielone miejsce w klasowej szafie,
- zakupiono dodatkową szaę szatniową, tak aby każdy uczeń miał dodatkowe miejsce do przechpwywania,
- uczniowie otrzymali kody do e-podręczników, tak aby nie trzeba było nosić podręczników do domu
tylko w razie potrzeby korzystać z podręczników multimedialnych,
- przeprowadzono lekcje wychowawcze o tematyce profilaktycznej; na zajęciach wypracowao zasady pakowania plecaków.
Wszystkie działania miały uświadomić uczniów, że należy zwracać uwagę na to, co i ile wkłądamy do plecaków.
Lekki plecak to zdrowy kręgosłup.
Aby faktycznie odchudzić uczniowskie plecaki, ich zawartość muszą kontrolować zarówno nauczyciele (szkoła), rodzice i uczniowie.
Są zagadnienia, nad którymi należy się zastanowić, i które należy kontrolować:
Po 1. Czy dziecko odpowiednio spakowało plecak na następny dzień.
Rodzic powinien sprawdzić, czy dziecko wyjęło wszystkie podręczniki z poprzedniego dnia.
Po 2.Wybierając tornister zastanów się, czy nie będzie za ciężki dla twojego dziecka.
Często metalowe lub elementy z tworzywa zwiększają wagę plecaka nawet o 1 kg! Przed zakupem należy przemyśleć,
czy konieczne będą zeszyty z twardą oprawą lub metalowe piórniki.
Po 3. Należy zastanowić się, czy wszystkie przedmioty są koniecznie potrzene: zestawy pisaków, kredek, gadźetów do pisania.
Zawsze można zmagazynowć takie dodatkowe przedmioty w szkolnej szafce.
Po 4. Każda klasa może umówić się, że wspónie zakupią materiały plastyczne potrzebne na zajęcia; będzie lźej i taniej

Ważenie tornistrów 2018