25 listopada 2018 23:18 | Aktualności

BYŁO RADOŚNIE I PATRIOTYCZNIE - koncert „Pieśń Niepodległa” w naszej szkole

23 listopada 2018 roku  społeczność szkolna kolejny raz spotkała się z profesjonalnymi muzykami i tancerzami. „Pieśń Niepodległa” – to trzecia  z audycji muzycznych zaplanowanych  w 2018/2019 roku w teklinowskiej szkole.

Staropolskim zwyczajem - polonez fortepianowy „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego,  jeden z najbardziej znanych w Polsce polonezów - rozpoczął listopadowy koncert. Następnie wszyscy zebrani, pod kierunkiem prowadzącej koncert, wyrecytowali wiersz „Kto ty jesteś?” – Władysława Bełzy oraz zaśpiewali  jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych – „Płynie Wisła, płynie”. Ta wartościowa pieśń wychwalająca Polskę pełniła rolę wychowawczą szczególnie w czasach okupacji i niewoli. Na  koncercie nie zabrakło ulubionej pieśni Marszałka Józefa Piłsudskiego „My Pierwsza Brygada” powstałej pod koniec I wojny światowej. Podczas spotkania uczniowie nauczyli się refrenu piosenki „Jedzie, jedzie na Kasztance”, znanej również jako „Pieśń o Wodzu miłym”. Spośród wielu pieśni, jakie napisano o Józefie Piłsudskim, ta jest obecnie najbardziej popularna. Utwór był obowiązkową edukacją patriotyczną dla uczniów szkół w okresie rządów sanacji. Niezwykłych doznań dostarczyła wszystkim jedna z najbardziej znanych polskich pieśni wojskowych i patriotycznych z czasów I wojny światowej – „Białe róże”, znana także pod tytułem „Rozkwitały pąki białych róż”. „Białe róże”  były wykonywane i nagrywane przez wielu artystów. W dalszej części koncertu uczniowie wspólnie z artystami zaśpiewali pieśń   wojskową „Wojenko, wojenko” , która zajmowała szczególne miejsce w sercach żołnierzy. Była często  publikowana w różnych śpiewnikach, szczególnie żołnierskich.

Wzorem  audycji  poprzednich chętne dzieci uczestniczyły w zabawach organizowanych przez artystów goszczących w szkole. Tym razem były to zabawy naszych dziadków, takie jak:  „Mam chusteczkę haftowaną” i „Mało nas do pieczenia chleba” .

Na zakończenie był jeszcze wspólny śpiew pieśni „Przybyli ułani pod okienko”- bardzo popularnej w czasie I wojny światowej, obecnie również jednej z najbardziej znanych pieśni wojskowych.

„Jeszcze jeden Mazur dzisiaj” zamknął listopadowy koncert „Pieśń Niepodległa”.

Koncert „Pieśń Niepodległa” był promocją polskiej pieśni, która   odgrywa  ważną rolę w polskiej integracji ze światem, w wychowaniu kolejnych pokoleń Polaków. Polska niepodległość wiele zawdzięcza pieśniom, autorom ich tekstów, kompozytorom. Pieśń niepodległa jednoczyła Polaków i dodawała otuchy w czasach zaborów, wojen, zniewoleń. Również w czasach współczesnych polska pieśń może i powinna odgrywać ważną rolę w utrzymywaniu i podkreślaniu naszej niezależności i niepodległości.

Tekst i fotografie: Jolanta Morta