29 listopada 2018 22:21 | Aktualności

Jeden wyjazd – trzy wizyty

W czwartkowe przedpołudnie przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych 3-4 i 6-latków wraz z paniami wychowawczyniami odwiedziły pobliski Urząd Poczty Polskiej  w Wieruszowie. Zaciekawione dzieci słuchały informacji o pracy urzędnika poczty. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, co dzieje się z listami oraz kartkami pocztowymi wrzucanymi  do skrzynki pocztowej, jaką drogę pokonuje list od nadawcy do adresata. Maluchy przekonały się, że na poczcie można nie tylko wysłać list czy nadać paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze i załatwić wiele różnych spraw. Dzieci zaznajamiały się z takimi pojęciami jak: klaser, filatelista, znaczek pocztowy, avizo, depozyt, list polecony, sortownia, stempel pocztowy. My zabraliśmy ze sobą wcześniej zaadresowane do naszych rodziców kartki pocztowe. Dzięki uprzejmości Pani Bogumiły Garczarek samodzielnie przystawialiśmy stempel pocztowy, a nasze pocztówki trafią do rodziców już następnego dnia.

Kolejnym punktem naszego wyjazdu był spacer do Urzędu Miejskiego. Pan Burmistrz Rafał Przybył wręczył upominki tym przedszkolakom, które wzięły udział w konkursie  „Wiersz o Wieruszowskiej Kozie” zorganizowanym przez Gminę Wieruszów z okazji 650-lecia miasta.

Ostatnią część wycieczki umiliła nam Pani Bernadeta Okoń z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im W.S. Reymonta. Opowiedziała przedszkolakom o polskich zwyczajach katarzynkowych i andrzejkowych. Dzieci wróżyły imię przyszłego męża lub żony przekłuwając papierowe serca. Odbyło się losowanie różnych przedmiotów, by dowiedzieć się jaki zawód każdy będzie wykonywał w przyszłości. Wiele radości dostarczyła dzieciom wróżba polegająca na ustawianiu butów od ściany do progu. Wierzy się, że osoba, której but pierwszy przekroczy próg, jako pierwsza wyjdzie za mąż, albo się ożeni. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły pani bibliotekarce laurkę, podziękowały za  andrzejkowe wróżby i słodką niespodziankę.

Tekst: Agnieszka Dwornicka - Rzeźnik

Zdjęcia: Jolanta Morta