24 grudnia 2018 00:06 | Aktualności

KLASOWE WIGILIE

Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to czas niezwykły. Najbardziej wyjątkowym dniem jest oczywiście Wigilia.

Tradycją w naszej szkole są wigilie klasowe organizowane przez poszczególne klasy i wychowawców w ostatni dzień przed przerwą świąteczną. Jak co roku, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie spotykają się w swoich salach lekcyjnych.  Na stołach pojawiają  się wigilijne potrawy, słodkości, z głośników słychać kolędy, a dzieci i młodzież odwiedzają się wzajemnie składając życzenia nauczycielom i sobie nawzajem. Spotkania opłatkowe odbywają się również w grupach przedszkolnych.

Wspólnie spędzony czas przy pięknie nakrytych stołach, opłatek, wspólne kolędowanie i świąteczne życzenia składane podczas łamania się opłatkiem to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Klasowe wigilie, oprócz wprowadzenia  uczniów w atmosferę świąteczną,  to także: kultywowanie polskiej tradycji obchodów Bożego Narodzenia, kultura zachowania się przy stole, składanie życzeń, aktywny udział dzieci w realizacji wspólnie podjętych zadań i  integracja zespołu klasowego.

Tekst: Jolanta Morta

Zdjęcia: Jolanta Morta, Angelina Staniek