24 grudnia 2018 00:15 | Aktualności

Grudniowe spotkanie z muzyką

W piątek 21 grudnia 2018 roku, artyści, goszczący w naszej szkole w ramach cyklu koncertów 2017/2018, zaprosili przedszkolaków i uczniów na audycję muzyczną pt.: „W poszukiwaniu Gwiazdy Betlejemskiej”

Zimowa piosenka dla dzieci „Dzyń, dzyń, dzyń, dzwonią dzwonki sań” dała początek grudniowemu spotkaniu z muzyką. Później, przy akompaniamencie keyboardu i saksofonu dzieci wsłuchały się w brzmienie popularnych i mniej znanych kolęd i pastorałek. W repertuarze nie zabrakło pastorałki: „Gore gwiazda Jezusowi” powstałej najprawdopodobniej już w XVIII wieku, kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Gdy śliczna Panna”.

Także dzieci miały możliwość popisania się znajomością kolęd. Na zaproszenie prowadzącej, przedszkolaki: Julia Zimoch i Marcelina Olejniczak  solo zaśpiewały swoje ulubione kolędy. Ponadto wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę „To Mikołaj, to Mikołaj”- uroczą i wpadającą w ucho, jedną z pierwszych piosenek, której dzieci uczą się w przedszkolu. Podczas  koncertu chętni uczniowie brali udział w zabawach ruchowych oraz rozwiązywali zagadki muzyczne, np. odgadywali tytuły kolęd, które wkradły się w melodię znanej piosenki  „Rudolf Czerwononosy”.

Piękne kolędy wprowadziły wszystkich w nastrój bożonarodzeniowy. Oprócz tego koncert przybliżył dzieciom polskie zwyczaje bożonarodzeniowe, m.in. wolne miejsce przy stole wigilijnym, pierwsza gwiazdka – czas rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej -  symbolizująca Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła pasterzy do żłóbka, dzielenie się opłatkiem, obdarowywanie się prezentami, śpiewanie kolęd, Pasterka.

Na zakończenie były życzenia dla całej społeczności szkolnej: zdrowia, radości, szczęścia i wszystkiego co najpiękniejsze w nowym roku oraz utwór „Zaśnieżone miasta”  Gromee’ego i Sound'n'Grace, który  był finałową piosenką tego wyjątkowego koncertu muzycznego.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Morta