19 marca 2019 21:11 | Aktualności

Rekolekcje szkolne

18-20 marca 2019 roku odbyły się w szkolne  rekolekcje wielkopostne - nauki połączone z mszą, mające na celu przybliżenie i umocnienie wiary. Nauki rekolekcyjne prowadził ks. Marcin Walczak z Mikstatu.

Podczas poniedziałkowego spotkania uczniowie poznali historię Jonasza. Historia Jonasza  uczy nas, że we wszystkim, co się dzieje, widać rękę Boga. Okazuje się, że  wydarzenia są "po coś", że musimy wykonywać wolę Boga. Większość przykrych doświadczeń też czemuś służy. Niestety, bywamy hardzi, uparci jak Jonasz. I musimy swoje odcierpieć, byśmy zmiękli, stali się bardziej łagodni dla siebie, dla innych, byśmy umieli przyjąć miłosierdzie Boga.

Każdemu z nas, ludziom wiary, zależy żeby dostać się do nieba. To główny cel ludzi wiary. Żeby to osiągnąć – jak powiedział ks. Marcin - nie możemy zaniedbywać praw Bożych  lub tylko od czasu do czasu przypomnieć sobie  o Bogu. Musimy codziennie żyć nakazami Bożymi byśmy mogli dostać się do nieba. Bóg daje  nam wolną wolę, ale przestrzeganie  Bożych  nakazów – 10 Przykazań Bożych - jest jedynym sposobem trafienia do nieba. Człowiek musi umieć rozpoznać co jest dobre, a co złe. Można „osłodzić” sobie życie, ale nie za dużo.  Nie zawsze w życiu jest dobre to, z czego się  bardzo w danej chwili cieszymy.

Nauki rekolekcyjne uświadomiły uczniom, że zawsze, w każdej sytuacji,  należy pamiętać, że  Bóg jest najbliżej nas. Tylko Bóg wydobędzie nas z sytuacji bez wyjścia. Jeśli oczywiście rozpoznamy tę obecność, jeśli się do Boga zwrócimy po pomoc.

Trzeci dzień rekolekcji – spowiedź dla dzieci i młodzieży oraz Msza z nauką  i błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji szkolnych – odbędzie w  kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie – Podzamczu.

Opracowała: Jolanta Morta