29 marca 2019 00:11 | Aktualności

Egzotyczna podróż na Daleki Wschód - kolejna audycja muzyczna za nami

27 marca 2019 roku przybyli do naszej szkoły muzycy zaprosili wszystkich  na wędrówkę muzyczną do Chin. Dowiedzieliśmy się, że muzyka chińska jest jedną z najstarszych, a tradycyjny taniec chiński to kultura Chin zamknięta w ruchach ciała, ukazana w bogactwie kostiumów, opowiedziana za pomocą stóp, rąk i głów poruszających się w rytm historii. Układy choreograficzne wykonywane najczęściej przez kilku tancerzy naraz (zwykle tej samej płci) to pokazy, które urzekają elegancją, pasją i wyrafinowaniem. Są i subtelne – takie jak z wstążką czy wachlarzem, i energiczne, wykorzystujące najróżniejsze rodzaje orientalnych broni, i, przede wszystkim, szczegółowo dopracowane do ostatniego kroku.

Audycję zapoczątkowała Pieśń pól ryżowych.  Były też inne utwory chińskie, wspaniały duet taneczny i zabawy prowadzone przez panią Magdę. Najwięcej kłopotu, zarówno młodszym,  jak również starszym dzieciom sprawiła rytmiczna zabawa z  podawaniem sobie symbolicznego kwiatka za pomocą pałeczek. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Chińczycy zużywają rocznie 50 mld takich pałeczek.

Podróż na Daleki Wschód poszerzyła uczniom wiedzę o tym najludniejszym państwie świata  (o populacji przekraczającej 1,3 mld osób), o kraju słynącym z uprawy herbaty i ryżu.  Na pewno wszystkim pozostanie w pamięci, że jest to kraj, którego  symbolem jest smok – symbol szczęścia i dobra, który wędruje na deszczowych chmurach, a jego mieszkańcy  noszą wisiorki w kształcie smoka. Dziękujemy artystom za kolejne niezwykłe muzyczne spotkanie. Na kolejne musimy poczekać do maja.

Oprac., zdjęcia - Jolanta Morta