08 maja 2019 21:28 | Aktualności

„Roztańczona Europa” w Teklinowie

7 maja 2019 roku ponownie gościliśmy w naszej szkole grupę muzyczną, która zaprezentowała audycję pt. „Roztańczona Europa". W spotkaniu wzięły udział dzieci z grup przedszkolnych, uczniowie i nauczyciele.

Artyści, niektórzy znani z poprzednich spotkań z muzyką, odbyli razem z nami - uczestnikami spotkania - wędrówkę taneczną po Europie. Byliśmy w Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Grecji. Obejrzeliśmy m.in. układ taneczny do muzyki  J. Straussa: walc ''Odgłosy wiosny" oraz  hiszpański taniec paso doble symbolizujący corridę, gdzie tancerz wciela się w rolę torreadora, a tancerka symbolizuje czerwone sukno. Nie zabrakło taranteli– włoskiego tańca ludowego z Neapolu. Nazwa tańca pochodzi prawdopodobnie od miasta Taranto lub nazwy pająka – tarantuli. Według wierzeń ludowych taniec miał leczyć z jadowitego ukąszenia. Również uczestnicy muzycznego spotkania mieli okazję do zaprezentowania się w tańcu.  Dzieci młodsze spróbowały swoich sił w polce -  powszechnym w wielu krajach tańcu ludowym o czeskich korzeniach. Uczniowie z klas starszych natomiast z tańcem Zorby  odwiedziły Grecję. Oczywiście wszystko się działo pod kierunkiem profesjonalnych tancerzy. Z przyjemnością obejrzeliśmy też  cha chę do utworu  Mambo Italiano. Poza tańcem usłyszeliśmy także kilka utworów granych na akordeonie, m.in. walczyk francuski najpiękniej śpiewany przez  Edith Piaf.  Wspólnym hiszpańskim tańcem  do piosenki Asereje  zakończyła się majowa audycja muzyczna.

Dzieci z wielką radością i ciekawością uczestniczyły w tym spotkaniu muzycznym prezentującym żywą muzykę omawianą w sposób przystępny i ciekawy przez prelegentów Występ artystów nagrodzony został podziękowaniami i gromkimi oklaskami.

Tekst, fotografie i filmik: Jolanta Morta

Filmy: