05 czerwca 2019 22:59 | Aktualności

Nasza szkoła włączyła się w obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Przenieśliśmy się w lata 80-te i 90-te

Wtorek upłynął w Szkole Podstawowej w Teklinowie pod znakiem obchodów upamiętniających 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca. Na terenie szkoły udało się  przybliżyć uczniom wydarzenia z tamtych lat – to, co wydarzyło się przed i po 4 czerwca. Wystawa przedmiotów codziennego użytku na szkolnym korytarzu; gazetka, wystawa plakatów, wizerunków postaci tamtych wydarzeń; prezentacja pojęć i haseł związanych z rocznicą; zdjęcia z najważniejszych wydarzeń w Polsce: strajki, okrągły stół, wybory;  prezentacja krótkich filmów\reportaży i słuchanie muzyki z lat 80 – tych i 90 – tych, to działania Szkoły z okazji tego wielkiego Święta Wolności i Solidarności.

Panie: Jolanta Morta i  Irena Kopacka wykazały się dużą kreatywnością przy  aranżacji pokoju i kuchni z tamtych lat.  Zadbały o najdrobniejsze szczegóły. Sceneria obfitowała w autentyczne rekwizyty, które udostępnili nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz uczniowie.  Szczególne podziękowania należą się także  pani Mariannie Wróbel z Jutrkowa za udostępnione elementy dekoracyjne i inne eksponaty.  Dzieci z zainteresowaniem oglądały przeróżne rzeczy, m.in. maszynę do pisania, sprzęt AGD, urządzenia radiowo-telewizyjne,  ozdoby – jakże inne, niż te, które znają z czasów obecnych. Nauczyciele i dzieci, w strojach z tamtego okresu, świętowali przy złotych przebojach płynących z magnetofonów kasetowych i gramofonu. Ten wtorkowy dzień był doskonałą lekcją historii dla uczniów, którzy mieli okazję choć na chwilę przenieść się do czasów PRL- lu, do wydarzeń, które zapoczątkowały serię zmian w Polsce. Wystawę będzie  można oglądać do końca tygodnia. Serdecznie zapraszamy!

Tekst i fotografie: Jolanta Morta

Więcej zdjęć  na  http://www.powiatowy.pl/2019/06/teklinow-przeniosl-sie-w-lata-80-te-i-90-te/