06 czerwca 2019 16:46 | Aktualności

Z Teklinowa do Częstochowy - wycieczka uczniów z klas młodszych

Koniec roku szkolnego to okres wycieczek – szczególnie tych dalszych. W tym roku uczniowie z Teklinowa wybrali się na wycieczkę do Częstochowy. Uczestnikami ciekawej wyjazdowej imprezy były dzieci z klas młodszych, kilkoro z klas starszych oraz z zerówki.

Pierwszym punktem w programie wycieczki był spektakl „ Trzy świnki” w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Dzieci obejrzały przekształconą, znaną i bardzo lubianą opowieść, pochodzącą ze zbioru baśni braci Grimm. Bajka posiadała dodatkowy walor edukacyjny - dzieci wraz z aktorami odkrywały tajemnice kuchni teatralnej. W spektaklu były też użyte światła stroboskopowe, które wywołały spektakularne efekty.

Po spektaklu uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Zapałek. Jest ono jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Zakład Produkcyjny powstał w 1881 r. z inicjatywy wrocławskich przedsiębiorców i był pierwszą fabryką zapałek na ziemiach polskich. W 1913 r. nakręcono tu film „Pożar zapałczarni w Częstochowie”, będący jednym z najstarszych zachowanych polskich dokumentów filmowych. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia tego filmu.

Charakterystyczne dla częstochowskich zapałek było pakowanie ich do pudełek z etykietą, na której był czarny kot. Po raz ostatni fabryka płonęła 15 marca 2008 roku. W 2010 r. Muzeum Produkcji Zapałek zostało wpisane do rejestru zabytków.

Następnie uczniowie udali się do Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza.

Jest to jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce, które wyświetla w kinie sferycznym trójwymiarowe obrazy fragmentów nieba statycznie i w ruchu. Dzieci obejrzały seans pt. „Tajemnice tekturowej rakiety”. Wraz z bohaterami tego filmu zwiedzały kolejne planety układu słonecznego, poznały ich budowę i związane z nimi ciekawostki.

Potem zjadły smaczny obiad i przeszły pieszo na Jasną Górę. Spacerując na Wałach Jasnogórskich dowiedziały się wiele ciekawych wiadomości, które przekazywała Pani Honorata-pilot wycieczki. Na koniec przeszły do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, pomodliły się przed cudownym obrazem oraz obejrzały dary wotywne wiernych.

Po zakupie pamiątek zadowolone wróciły do Teklinowa.