09 czerwca 2019 16:16 | Aktualności

Czerwcowa audycja muzyczna poświęcona kulturze hip-hop

System koncertów, zwanych audycjami szkolnymi, prezentujących żywą muzykę omawianą  w sposób przystępny i ciekawy przez merytorycznie i metodycznie przygotowanych prelegentów dobiegł w naszej szkole końca. Popularne, modne podskoki przewijały się w ostatnim muzycznym spotkaniu w dniu 6 czerwca 2019 roku. Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku był tematem minionej audycji.  Jak każde tego typu spotkanie pozwoliło poznać nowe  gatunki i style muzyki, podpatrywać ruchy tancerzy, w końcu doświadczać emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką.

Niezwykłych emocji dostarczył słuchaczom taniec breakdance - jeden z najtrudniejszych tańców na świecie.  Historia breakdance’a zaczęła się w Bronxie w Nowym Jorku mniej więcej w latach 70-tych XX wieku. Taniec ten został zainspirowany bitwami uprockowymi, w których brały udział tamtejsze gangi. Początkowo polegało to na pokazywaniu przeciwnikom różnych gestów, póz i markowaniu uderzeń. Początki historii tańca breakdance w Polsce sięgają 1986 roku. Dzięki tancerzowi Markowi, uczniowie z klas starszych poznali kilka podstawowych figur tańca. Marek i tancerka Sara dali również pokaz najmłodszego tańca, który ma niespełna 10 lat.

Niezależnie od tematyki koncertów, wszystkie audycje, które odbyły się w naszej szkole  miały charakter kameralny, nie było  dystansu między wykonawcami a słuchaczami. Dziękujemy  prelegentom za comiesięczne spotkania, bo przecież korzyści dla ciała i umysłu płynące z tańca są nie do przecenienia!

Tekst i fotografie: Jolanta Morta