Serdecznie zapraszamy Rodziców na wywiadówkę szkolną, która odbędzie się 14 listopada 2019 r. (czwartek) o godz. 17.30. Gościem spotkania będzie psycholog z PPP w Wieruszowie.

27 października 2019 23:13 | Aktualności

Pierwsza audycja muzyczna z cyklu koncertów 2019/2020. Spotkanie ze Stanisławem Moniuszką.

25 października 2019 r. przedszkolaki i uczniowie z klas I-VIII uczestniczyli w pierwszym  w tym roku szkolnym koncercie muzycznym. Zgodnie z harmonogramem koncertów 2019/20120 – to spotkanie przybliżyło dzieciom biografię i twórczość Stanisława Moniuszki,  (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty;  autora  ponad 268 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka, Straszny dwór i Paria), operetek, baletów i muzyki kościelnej. Ten wielki kompozytor tworzył  muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, nazywanego ojcem „polskiej opery narodowej”.

Koncert  wprowadził dzieci w świat najwartościowszych dzieł muzycznych Stanisława Moniuszki.

Nie po raz pierwszy mogliśmy doświadczać emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką. W poprzednim roku szkolnym również w naszej szkole odbywały się comiesięczne spotkania z muzyką.  Jak zawsze gospodarze spotkania  w ciekawy sposób podzielili się swoją muzyczną wiedzą i dali słuchaczom szansę na rozwijanie muzycznych zainteresowań. Przygotowując tę  wyjazdową audycję muzyczną, prelegenci - jak zawsze- zadbali o to, aby spotkanie było uzupełnieniem szkolnej edukacji muzycznej.

Kameralny nastrój sprawiał, że  dzieci miały  bliższy kontakt z muzyką i artystami oraz  czynnie uczestniczyły w różnych zadaniach i zabawach przez nich  organizowanych. Artyści  postarali się by październikowe spotkanie z muzyką było dla dzieci źródłem radości, pozytywnych emocji;  nie zapominając przy tym, że przede wszystkim ma mieć ono charakter edukacyjny.

Tekst, zdjęcia i filmiki: Jolanta Morta

Filmy: