28 listopada 2019 22:52 | Aktualności

Audycja muzyczna – TANIEC JAZZOWY I JEGO ODMIANY

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku) na południu Stanów Zjednoczonych, był tematem audycji muzycznej, w której uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły w dniu 28 listopada 2019 r.

Jazz stanowi połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej. Charakteryzuje się rytmem synkopowanym w metrum parzystym (4/4), a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Ma to związek z faktem, że pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników.

Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku, który upowszechnił jazz na całym świecie: wokalista i trębacz Louis Armstrong.

Podczas audycji można było posłuchać granych na saksofonie utworów jazzowych, m.in. Gdy wszyscy święci idą do nieba,  oraz znanych z filmów takich jak: Różowa Pantera czy Flinstonowie. Zgodnie z zapowiedzią zgromadzona społeczność szkolna mogła także  podziwiać tańce, tańczone oczywiście do muzyki jazzowej. Widownia zachwyciła się  swingiem – stylem tańca towarzyskiego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, oraz tańcem scenicznym z użyciem różnych przedmiotów (kapeluszy, parasoli) uatrakcyjniających taniec.

Artyści przygotowali niespodziankę taneczną dla przedszkolaków oraz dla uczniów z klas starszych. Wszyscy spisali się na medal. Zwieńczeniem listopadowej audycji był wspólny taniec do utworu „Za krokiem krok" Cleo. Czas spędzony wspólnie z artystami przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze. Było dużo zabawy, śmiechu i spora dawka nowych muzycznych wiadomości.

Tekst, zdjęcia, filmy: M.Jolanta Morta

Filmy: