24 grudnia 2019 00:08 | Aktualności

Wesoła nowina z Betlejem. Jasełka w Szkole Podstawowej w Teklinowie

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji zwanych jasełkami, najpopularniejszymi przedstawieniami w roku szkolnym. Wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko, zaprezentowali pod kierunkiem katechety uczniowie klasy VI z Teklinowa.

Uczeń, pełniący rolę telewidza, przeglądając różne programy TV, poznaje wieści z Betlejem. Mimo, że  „fantastyczne to są wieści, w głowie mu się wprost nie mieści, żeby wielki, mocny Bóg w stajni mieszkać mógł!” Włącza więc inny program, żeby sprawdzić tę nowinę. I tak  gwiazda - satelita Boski - za pośrednictwem spikerów przekazuje nowe wieści z Betlejem dla różnych stacji telewizyjnych. Telewidz ogląda m. in. TV KRAKÓW, TV WARSZAWA, a także relację prezentera kolędującego dla TV RAI - z  sensacyjnej audiencji pasterzy w Domu Bożym. Przełączając na kolejny kanał - TV BERLIN- telewidz poznaje fakty, że do Betlejem przybieżeli pasterze, że  Dzieciąteczku wół i osioł się kłaniają, a Trzej Królowie oddają Mu  podarunki. Nie wierząc w to, że wielki Bóg może rozmawiać z wołem, uczeń próbuje dowiedzieć się więcej na TV PARIS. I tak, sprawdzając różne wiadomości, zmieniając stacje i kanały, telewidz zrozumiał, że „największy, to ten, kto chce być tak Mały!”

Na zakończenie przedstawienia, przy pięknej kolędzie „Lulajże, Jezuniu”, spikerzy z TV TEKLINÓW jednogłośnie przekazali nowinę z Betlejem, na scenie pojawili się Maria i Józef, a z nimi mały Bóg. Wszyscy zostali zaproszeni do stajenki, aby powitać „Maleńkiego i Maryję Matkę Jego”.

Scenariusz jasełek był prawdziwą atrakcją dla widzów i samych aktorów. Oryginalne dialogi przeplatane były tradycyjnymi kolędami śpiewanymi  przez uczniów i  nauczycieli. Uroku inscenizacji dodał również występ Julii z klasy I oraz dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej.

Zwieńczeniem magicznych jasełek były życzenia bożonarodzeniowe, które w ciepłych  słowach przekazali  zebranym  Dyrektor Szkoły – Anna Jakubowska i Ksiądz Proboszcz – Karol Galewski.

Tekst i zdjęcia: M. J. Morta