09 stycznia 2020 22:05 | Aktualności

WĘDRÓWKA W PRZESZŁOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY - pokaz historyczny w teklinowskiej szkole

8 stycznia Szkoła Podstawowa w Teklinowie gościła Grupę Artystyczną  „Rekonstrukto”, która  powstała   z myślą propagowania historii eksperymentalnej. Rekonstruktorzy zaprosili uczniów klas I-VIII na pokaz historyczny „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a jak zniknęła II Rzeczpospolita.

Prowadzący omówili sytuację międzynarodową II Rzeczypospolitej, etos żołnierza i ułana  w społeczeństwie polskim, zaprezentowali polski mundur wojskowy (szeregowego i podoficera), ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni oraz sprzęt bojowy. Zademonstrowali także musztrę z udziałem publiczności.  Atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczniów była możliwość przymierzania różnorodnych elementów żołnierskich mundurów oraz oglądanie z bliska karabinów, szabli i innych elementów żołnierskiego ekwipunku.

Grupa „Rekonstrukto”, przygotowując program przybliżający odbiorcom losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczypospolitej,  zadbała o to, aby każdy odbiorca dobrze się bawił i znalazł coś dla siebie.

Był to ciekawie i pożytecznie spędzony czas. Ta niezwykle interesująca wędrówka w tragiczną i krwawą, ale jakże chwalebną przeszłość naszej ojczyzny na pewno utrwaliła i poszerzyła wiedzę naszych uczniów. Mamy nadzieję, że poprzez tę nietypową lekcję wielu z nich na nowo zainteresuje się historią.

Tekst i zdjęcia: M.J. Morta