Serdecznie zapraszamy Rodziców na wywiadówkę szkolną, która odbędzie się 14 listopada 2019 r. (czwartek) o godz. 17.30. Gościem spotkania będzie psycholog z PPP w Wieruszowie.

25 czerwca 2012 10:56

Wycieczka do Tarnowskich Gór i Radzionkowa ...

19czerwca 2012r. uczniowie z klas I-VI SP naszej szkoły zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz aktywnie spędzili 2 godziny w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach.  Swój pobyt w Tarnowskich Górachuczestnicy wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra. W celu poznania maleńkiego fragmentu podziemnego świata- labiryntu chodników i komór liczącego 1740m, należało zjechać klatką szybową na głębokość 40 metrów. Godne uwagi w Kopalni są  bardzo dobrze zachowane stropy,  unikalne małe jeziorko, resztki galeny, lej krasowy w kształcie dzwonu – gruszy u podstawy posiadający średnicę 9 m oraz głębokości dotychczas niepoznanej, figury św. Barbary- patronki górników. Źródełko z cudownie krystaliczną wodą. W wyrobiskach chodnikowych zachowały się narzędzia gwarków. Poszczególne fragmenty komór eksponowane są poprzez wykorzystanie efektów świetlnych. Niezwykłych emocji dostarczył uczniom  chodnik wodny, którym wszyscy nieco wystraszeni przepłynęli  łodziami trasę wodną o długości  270 m. Głębokość koryta chodnika wodnego około 80 cm. Ponieważ w tym dniu było bardzo gorąco, wszyscy z  przyjemnością spędzili 90 minut pod ziemią, gdzie przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C.

Kiedy już opuściliśmy Kopalnię, udaliśmy się  do wymarzonego  miejsca na przeżycie niezapomnianej przygody: do Parku Wodnego  -  pierwszego na Śląsku, jednego z najnowocześniejszych ośrodków rekreacyjno-kąpieliskowych w Polsce. Doskonale wyposażony, przeznaczony dla klientów w każdym przedziale wiekowym jest odpowiedzią na potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu czy uprawiania sportu.
       Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Chleba w Radzionkowie.  Muzeum to jest jedynym poświęconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji. Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, wszystko, co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego, co o szacunku dla chleba zaświadcza. Zwiedzający mogli na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec,co uatrakcyjniło zwiedzanie i przybliżyło pracę piekarzy. Intencją wlaściciela i obsługi Muzeum jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego.  Wizyta w Muzeum Chleba była przepiękną nauką szacunku do chleba. Pobyt w tym "magicznym miejscu" , gdzie zapach chleba, który towarzyszył  w ciągu całej wizyty, salwy śmiechu wybuchające po każdej prezentacji ciekawostek, mądrość płynąca z szacunku do chleba i życzliwość dla gości – to atuty tego miejsca, do którego będziemy często powracać myślami. Było to wielkie przeżycie dla każdego, zarówno dla dzieci,  jak również dla dorosłych. Po tej wycieczce   POSTARAMY SIĘ BYĆ DOBRZY JAK CHLEB!

Wieczorem  nadszedł kres naszego podróżowania. Jak się większość dzieci wypowiadała - była to jedna z  najpiękniejszych wycieczek w ich życiu. To ogromna satysfakcja, kiedy widać radość na twarzach dzieci, że warto było  zorganizować ten wyjazd. Nie byloby to jednak możliwe, gdyby nie pomoc sponsorów:  radnego rady miejskiej Wieruszowa p.Jarosława Dębskiego oraz radnego powiatu wieruszowskiego p.Piotra Morty - za co, serdecznie w imieniu uczniów  dziękuje - organizator wycieczki Maria Jolanta Morta.