22 listopada 2012 18:10

Która lala najładniejsza?

We wtorek 13 listopada chętni  uczniowie z klas I-V  naszej szkoły  byli uczestnikami  wycieczki do Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Inicjatorem i organizatorem tego wyjazdu była p. Jolanty Morta. Podziwialiśmy 180 lalek z różnych stron świata na wystawie czasowej "Lalki świata" pochodzącej ze zbiorów Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach.

Rosyjskie matrioszki, Paryżanki ubrane w śliczne sukienki, a także chińskie oraz japońskie skośnookie lalki prezentujące tradycyjne kimona, to nie wszystko, co zobaczyliśmy w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.  Nie zabrakło tam oczywiście małych panieneczek w polskich regionalnych strojach. Były również ciemnoskóre Afrykanki oraz wiele, wiele innych. Stroje regionalne lalek informowały  nie tylko o kraju pochodzenia, ale również o kulturze danego regionu. Dowiedzieliśmy się, że lalka to nie tylko zabawka małych dziewczynek - to również symbol. W wielu regionach świata traktowana jest jako uniwersalny symbol płodności i dobrobytu. Matrioszka to ikona kultury rosyjskiej, symbolizuje m.in. macierzyństwo. Bardzo zafascynowały nas lalki, które miały na sobie suknie   wykonane z różnych surowców roślinnych oraz zwierzęcych tj. wełny owczej, liści kukurydzy, liści bananowca, drewna i papieru. Po obejrzeniu eksponatów poszliśmy na warsztaty, podczas których każdy mógł wykonać własną lalkę. Dostaliśmy bibułę i pani muzealnik pokazała nam jak zrobić głowę, ręce, tułów oraz sukienkę i jak to wszystko ze sobą połączyć. Po wyjściu z muzeum był czas na pamiątkowe zdjęcie z naszymi wytworami pracy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krajance-Nalepie przed pomnikiem  przy drodze Wieruszów – Parcice ustawionym w miejscu śmierci 6 żołnierzy Wojska Polskiego w dniu 1 września 1939 r.

Wszystkim nam bardzo się podobało i zachęcamy innych do obejrzenia tej bajecznie kolorowej ekspozycji, nie tylko najmłodszych. Warto zobaczyć i przekonać się, która lala najładniejsza......

Tekst: Martyna Błeszyńska - klasa V (koło dziennikarskie)

Foto: Jolanta Morta

Która lala najładniejsza?