AAA
www.spteklinow.superszkolna.pl

Archiwum - Aktualności

06 listopada 2013 21:10

Zobaczyli – zapamiętają

5- i 6-latki z Teklinowa na wycieczce w Torzeńcu i Wyszanowie

30 października 2013r. starszaki  z  przedszkola znajdującego się w Szkole Podstawowej             w Teklinowie zwiedziły Izbę Regionalną  w Szkole Podstawowej w Wyszanowie oraz Miejsca Pamięci Narodowej w Torzeńcu i Wyszanowie.

Środa tuż przed dniem Wszystkich Świętych była niezwykłym dniem dla 18-osobowej grupa przedszkolaków z Teklinowa – dniem, który na długo pozostanie w ich pamięci. Wówczas to  pod opieką wychowawczyni Jolanty Morty oraz Ireny Kopackiej – osoby wspomagającej, dzieci wsiadły do busa i udały się w krótką, ale jakże pełną przeżyć wycieczkę. Najpierw udaliśmy się do Torzeńca - tam  przed Pomnikiem ku czci mieszkańców Torzeńca zamordowanych podczas II wojny światowej zapaliliśmy znicze i przeżyliśmy chwile zadumy oraz refleksji podczas oglądania zachowanych śladów po kulach  na ścianie budynku.  Następnie pojechaliśmy do Wyszanowa, gdzie odwiedziliśmy na wyszanowskim cmentarzu zbiorowe mogiły ofiar II wojny z Wyszanowa i Torzeńca oraz groby żołnierzy Wojska Polskiego. Wyszanowski Pomnik Męczeństwa, który jest  widomym znakiem pamięci              o męczeństwie miejscowych ofiar  pomordowanych przez żołnierzy Wehrmachtu 1-2 IX 1939 roku, to jedno z ostatnich Miejsc Pamięci, gdzie chwilą ciszy i zapaleniem zniczy uczciliśmy pamięć zmarłych.                                                                                                            
Istotnym punktem wycieczki było zwiedzenie Izby Regionalnej w Szkole Podstawowej  w Wyszanowie. Dzieci poznały  zgromadzone przez wyszanowskich uczniów  przedmioty,  dokumenty i fotografie pochodzące głównie  z XIX i XX wieku. W zbiorach Izby znalazły się: narzędzia kowala, kołodzieja, kuśnierza, szewca, przedmioty używane w dawnych gospodarstwach, m. in. żelazka, lampy naftowe, maselnice, dzieżę, cepy, chomąta, itp. Zgromadzone eksponaty pozwoliły nam zapoznać się z minionymi często bezpowrotnie obrazami wsi. Przywołały codzienne życie mieszkańców,  a także wydarzenia uroczyste, związane z tradycjami i obrzędami. Tuż przed powrotem do Teklinowa  obejrzeliśmy sporych rozmiarów dynie, które wyrosły w ogrodzie warzywnym pana Zenona Wróbla         z Wyszanowa. Gratulujemy mu dobrej ręki do hodowli warzyw, życzymy jeszcze okazalszych dyni! Za pośrednictwem regionalnych gazet serdecznie dziękujemy panu Wiesławowi Kasprzakowi – dyrektorowi SP w Wyszanowie za możliwość zwiedzenia Regionalnej Izby, pani Joannie Wróbel,  opiekunce Izby Regionalnej, która ze szczególnym zaangażowaniem, w miłej atmosferze dostarczyła  dzieciom niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem chłonęły wiedzę  o przeszłości naszego regionu. Pani Asia przygotowała również dla dzieci niespodzianki w postaci kolorowanek i światełek odblaskowych. Jest nam niezmiernie miło, że byliśmy pierwszą grupą, która zwiedzała Izbę (powstałą w r. szk. 2011/2012 ). Gorąco zachęcamy innych  do zwiedzenia tego miejsca, dzięki któremu można  uatrakcyjnić zajęcia prowadzone z najmłodszymi uczniami naszych szkół. Wycieczka pozwoliła  dzieciom poszerzyć  wiedzę z różnych dziedzin życia,  dała im możliwość bezpośredniej obserwacji, oglądania i podziwiania, utrwalenia zdobytej wiedzy. Impreza wyjazdowa jest też najlepszym sposobem na integrację grupy. Jak najczęściej wykorzystujmy tę formę pracy z dziećmi.                             

 Tekst i foto: Jolanta Morta – wych. grupy przedszkolnej

Przeczytano: 685 razy. Wydrukuj|Do góry