AAA
www.spteklinow.superszkolna.pl

Archiwum - Aktualności

13 listopada 2013 22:22

Święto Niepodległości 2013

 

Żyjemy w Polsce wolnej i niepodległej, z wolnością słowa, wyznania. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki to wielki przywilej. Nie zawsze tak było. W czasie zaborów Polacy mieli duże ograniczenia. Nie mogli posługiwać się językiem polskim, tylko językiem zaborcy, nie mogli się modlić, nie mogli pracować, bo wiele fabryk upadło. Życie Polaków uzależnione było od zaborców. W czasie gdy ziemie polskie były pod zaborami wielu Polaków emigrowało za granicę: do zachodniej Europy i do obu Ameryk. Powodem emigracji był wyjazd w poszukiwaniu zarobku, ucieczka przed policją, możliwość swobodnego wyrażania myśli poprzez np. pisanie wierszy lub szukanie pomocy w odzyskaniu niepodległości ojczyzny.

Dlatego data 11 listopada 1918 jest taka ważna. Polska odzyskała niepodległośćć! Polacy znów byli wolni! 

Polacy w różny sposób manifestują ten dzień. Słyszymy o pochodach, marszach, składanych kwiatach pod pomnikami Józefa Piłsudskiego czy też o niepodległościowych rajdach rowerowych. 

My też, jak co roku, uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Uroczystą akademię przygotowała klasa VI. W wystąpieniu uczniowie przybliżyli historię tego wydarzenia, śpiewali patriotyczne pieśni. Tego dnia cała szkoła uroczyści odśpiewała cały hymn państwowy.

 

 Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,

zwy­ciężyć i spocząć na laurach - to klęska. 

Józef Piłsudski

 

 

 

 

 

 

Przeczytano: 723 razy. Wydrukuj|Do góry

Święto Niepodległości 2013